Blog
Porady dla kupujących

Księga wieczysta jako podstawowy dokument weryfikacji stanu prawnego nieruchomości

Zakup nieruchomości jest jednym z najbardziej stresogennych sytuacji w życiu człowieka. Dlaczego? Wynika to przede wszystkim z istoty samej decyzji o zakupie nieruchomości, która dla wielu wiąże się z dużym wydatkiem, często zakup nieruchomości jest finansowany kredytem hipotecznym, a to kolejna wiążąca decyzja - często nawet na 30 lat.   To wszystko wywołuje emocje, które mogą się okazać naprawdę stresujące. Warto zatem przygotować się do tej decyzji i zaplanować zakup nieruchomości z profesjonalistami, którzy dopilnują wszystkich detali i pomogą znaleźć nie tylko poszukiwaną nieruchomość, ale będą czuwać nad poprawnością całego procesu zakupu.

 

 

Chcemy, aby zakup nieruchomości był przede wszystkim bezpieczny. Każdy z nas chce kupić nieruchomość, która nie kryje żadnych niespodzianek. Dlatego należy zadbać o wiele detali i umiejętnie się do tego przygotować lub skorzystać z usług Agenta nieruchomości.

Jak już dokonamy wyboru naszej wymarzonej nieruchomości jednym z kluczowych dokumentów, które muszą zostać sprawdzone jest księga wieczysta i podstawa nabycia.

Księga wieczysta dostarczy nam wielu istotnych informacji, między innymi pozwoli ustalić właściciela nieruchomości oraz sposób nabycia. Kolejnymi informacjami, których dowiemy się z księgi wieczystej są ewentualnie prawa, ograniczenia lub roszczenia, które znajdziemy w jej III dziale. To tutaj mogą znaleźć się wpisy np. o służebności osobistej lub innych prawach oraz ograniczeniach. Z kolei w IV dziale księgi wieczystej sprawdzimy wpisy dotyczące ewentualnych hipotek.

Dostęp do treści księgi wieczystej jest bardzo łatwy. Każdy kto ma dostęp do Internetu i posiada numer księgi może bez trudu zapoznać się z każdym jej działem. Wystarczy wejść na oficjalną stronę Ministerstwa Sprawiedliwości https://ekw.ms.gov.pl/eukw_ogol/menu.do i w wyszukiwarkę („Przeglądanie księgi wieczystej”) wpisać numer księgi, którą chcemy zweryfikować.

Należy także mieć świadomość, że nie każdy sprzedawany na rynku lokal mieszkalny musi posiadać księgę wieczystą – dotyczy to spółdzielczych praw do lokalu. Nie należy się jednak tego bać, spółdzielcze prawa do lokalu mogą, ale nie muszą posiadać księgi wieczystej. W tym przypadku koniecznie należy skontaktować się ze spółdzielnią, lub poprosić Sprzedającego, aby przedłożył zaświadczenie ze spółdzielni, w zasobach których jest sprzedawany lokal, stwierdzające, że nie ma żadnych prawno – formalnych przeszkód do jej założenia. Takie zaświadczenie będzie konieczne, jeśli zakup spółdzielczego prawa do lokalu, będzie kredytowany.

Rzetelne sprawdzenie księgi wieczystej to początek weryfikacji nieruchomości, którą zamierzamy nabyć. Równie istotne jest zweryfikowanie płatności do zarządcy nieruchomości. Jednym z wymaganych dokumentów do umowy sprzedaży (aktu notarialnego) jest właśnie zaświadczenie od zarządcy nieruchomości lub spółdzielni mieszkaniowej o uregulowanych czynszach.

Dlatego zakup nieruchomości to proces polegający między innymi na wnikliwej analizie wszystkich dokumentów.